Kollégium
Kollégium
Kollégium
A dunaújvárosi Lorántffy kollégium
A kollégium 2018-ban kívül - belül megújult: nyílászárók cseréjére és a külső szigetelés után a belső közösségi terek (társalgó, lobby, zsibongó, teakonyha) is megújultak pályázati forrásokból.
A kollégium 3 szinten 50 fő fiú és 100 fő lány tanulónak tud férőhelyet biztosítani.
A szinteken 12 db 4 ágyas és 1 db 2 ágyas erkélyes lakószoba, 2 – 2 nevelői, ill. vendégszoba, 1 – 1 tanulószoba Internet hozzáféréssel, továbbá mosdó – zuhanyzó, WC csoport, mosókonyha és középen tévézési lehetőséget is kínáló zsibongó található.
A tanulószobák számítógéppel ellátottak.
A bejárati szinten nagyméretű társalgó áll rendelkezésre a közösségi programok és a diákok mindennapi együttlétének biztosítására. Az alsó szinten orvosi szoba, hetente egyszer orvosi ellátás, egyébként állandó ápolónő áll a bentlakók rendelkezésére.
A 40 fős klubhelyiség folyamatos használatban van. Délelőtt iskolai tanórák, délután kollégiumi csoportfoglalkozások, szakkörök működnek benne.
Az iskola és a kollégium diákjai részére minden nap nyitva áll a könyvtár, amely közel 10000 db könyvvel és 1500 db tartós tankönyvvel, valamint szakszerű segítséggel áll a tanulni és művelődni vágyók rendelkezésére.
Az étterem és a konyha a kollégiummal egybeépült, egyszerre 80 fő étkezésére biztosít lehetőséget. Üzemeltetője a Hungast Kft.
Kollégiumunk II. osztályú panzió besorolású, megfelel a nemzetközi turizmus előírásainak. Kollégiumi szálláshely igénybe vételekor törekedni kell a bankkártyás fizetésre.
A kollégium 1977. szeptember 1.-én nyitotta meg kapuit, mint a 316. sz. Makarenkó Ipari Szakmunkásképző Intézet Diákotthona 90 férőhellyel. Az épület másik fele a Papíripari Vállalat munkásszállójaként működött. 1979-ben a tanulók létszáma megduplázódott és diákotthonból kollégiummá vált. A megnövekedett feladatokat öt nevelőtanár és egy kulturális nevelőtanár látta el.
Az első Arany Oklevelet 1981-ben, a másodikat 1982-ben kapta meg a kollégium. 1984 fontos állomás volt: a Művelődési Minisztérium és a KISZ KB a Kiváló Kollégium címet adományozta az intézménynek. Közben kibővült a szakkörök száma, a modellező szakkör tagjai városi-és országos versenyeken is bemutatkoztak. Csak érdekességként: volt kézimunka, sakk, Moszkvai Rádió Ifjú Baráti Klubja, közlekedési és színjátszó szakkör. Énekkar és citerazenekar is működött, megalakult a szülői munkaközösség, és a pápai Acsády Ignác Kollégiummal testvér-kollégiumi kapcsolat alakult ki, amely tizenöt évig tartott. A megnövekedett diáklétszámhoz és feladatokhoz 1983-ban nyolc álláshelyet engedélyezett a Városi Tanács.
1986-ban a Munkásszövetkezet segítségével iskolaszövetkezeti csoport alakult, amely egy kis boltot üzemeltetett a kollégiumban, melyben a diákok önként vállalták a munkát. Színházba nemcsak Dunaújvárosba, hanem Budapestre is jártak, és a kirándulások alkalmával jártak az Északi-középhegységben, Pécsett és környékén, sőt néhányan a Szovjetunióba, Csillagvárosba is eljutottak.
1987–ben a Makarenkó Intézetről levált a Könnyűipari Szakmunkásképző Intézet a kollégiummal együtt, és a kollégium megkapta az utolsó Arany Oklevelet. 1990-ben az intézmény felvette Lorántffy Zsuzsanna nevét, és még ebben az évben megalakult a Kollégiumi Érdekvédelmi Szövetség, s létrejött a megyei szervezet is. Az évek során a tanulólétszám csökkent, ezért, 1991-től más iskolák diákjait is fogadja a kollégium. Az oktatásban résztvevő tanulók életkora kitolódott, a diákok fele szakközépiskolai tanuló lett. 1994-ben újjáalakult a kollégiumi diákönkormányzat, az országos mozgalom is fellendült, melyhez a kollégium is csatlakozott.
A rendszerváltás során végbemenő társadalmi változások a kollégiumot is érintették. Megszűnt az országos kollégiumi verseny, az iskolaszövetkezeti csoport, az MHSZ klub, a budapesti színházlátogatások, csökkent az anyagi támogatás. A társadalmi nehézségek, munkanélküliség, a létbizonytalanság új generációt termelt ki.
1997-ben az iskola új tanműhelyt kapott, így felszabadultak azok a helyiségek, ahol eddig gyakorlati oktatás folyt, azonban a délelőtti tanórákhoz továbbra is szükségesek voltak a kollégiumi tanulószobák, mind a mai napig. Az ezredfordulós évek a pályázatok évei voltak. Szűkös körülmények között folyt az intézmény működtetése, a pénzforrás szinten tartását a pályázatok jelentették. Pályázati pénzből került megvásárlásra a tűzzománc szakkörhöz szükséges kemence, a zártláncú TV hálózat kiépítése, számítógépterem kialakítása, a vizesblokkok felújítása, stb.
Az elmúlt öt évben nagy változások következtek be kollégiumunk életében. Bevezetésre került a Kollégiumi nevelés országos alapprogramja, amely alapvetően meghatározza a középfokú kollégiumi nevelés alapelveit. Nagy fejlődést jelentett az informatikai hálózat kiépítése, melynek segítségével a gyerekek második otthonában is kitárult a világ az Internet hozzáférés lehetőségével.
2010-ben új pedagógiai program és házirend készült, figyelembe véve a változó körülményeket, a csökkenő anyagi forrásokat és a megnövekedett szociális problémákat. A kollégium célja, hogy a diákjai számára megteremtse a feltételeket az esélyegyenlőséghez és az egyéni fejlődésükhöz.
KOLLÉGIUMI HÁZIREND
Kollégiumunk házirendjéről és alapprogramjáról az alábbi linkeken olvashatsz.
Kapcsolódó dokumentumok:
Biztos eszedbe jutott már, hogy tanulmányaid folytatásához kollégiumot válassz. Tudjuk nem egyszerű döntés ez. Hiszen ez az a hely, ahol hétköznapjaid nagy részét töltöd majd, talán elsőre idegen. De a tapasztalataink azt mutatják, bizony sokaknak a szívéhez nőhet egy kollégium, ahol barátságok, szerelmek, és szép emlékek szövődnek. A nevelőket és az új diákokat gyakran meglátogató, visszajáró fiatalok méltó bizonyíték erre.
De vajon mi alapján kéne eldöntened, melyik a megfelelő számodra? Hogyan jellemeznéd, a jó és rossz kollégiumot? Nos ezekben a kérdésekben talán tudunk segíteni. Összeszedtük neked, öt rövid pontban.
1. Fontos, hogy egy kollégium jól és könnyen megközelíthető legyen! Jó, ha a diák hamar odaér.
A mi kollégiumunk alig tizenöt percnyi sétára van a buszpályaudvartól és a vasútállomástól.
2. Jó, ha egy kollégiumtól nincsenek messze az iskolák és a boltok! Ugyan ki szeretné holmiját a fél városon keresztülcipelni?
A Lorántffy Kollégiuma közelében több ismert áruházlánc üzlete is fellelhető, és az iskolák könnyebben elérhetőek, gyalog és helyi buszjáratokkal egyaránt.
3. Egy kollégium legyen jól berendezett, tágas, és otthonos! Naná, hiszen itt fogsz tanulni, szabadidőd egy részét eltölteni és pihenni
A Dunaújvárosi Szakképzési Centrum közreműködésének, és az Európai Uniós pályázatoknak köszönhetően, kollégiumunk megújult és modern környezetet biztosít minden diákja számára. Számitógépes parkkal felszerelt tanulószobák, kényelmes bútorokkal berendezett plazmatévés közösségi helységek, felszerelt konyhák és otthonos szobák várnak itt rád.
4. Egy kollégiumnak legyen közösségi élete! Hiszen ez tölti meg igazán élettel.
Nálunk a DÖK és a nevelőtanárok fáradhatatlanul szerveznek különféle programokat. Mindig van valamilyen alkalom arra, hogy az év során számos, színes és vicces, érdekes eseményen vegyél részt diáktársaiddal karöltve. És természetesen a sportoláshoz is biztosítunk feltételeket.
5. Még mindig nem győztünk meg?
Ugyan mire várnál? Nálunk megtalálod az otthont, biztonságot, és a megfelelő környezetet!
Sok szeretettel várunk!
Kapcsolódó dokumentumok:
A diákok többsége megszokott környezetétől távol, a rokonok és régi barátok helyett új kollégista társakkal közösen tölti napjait és ismerkedik a várossal. A diákok életét a kollégium sport- és kulturális programokkal is színesíti, valamint folyamatosan tájékoztatja őket a Dunaújvárosban zajló rendezvényekről.
Kollégiumunkban aktív diákélet folyik, melynek irányítója a Diákönkormányzat. Csoportonként 2 fő részt vesz a DÖK gyűléseken, ahol a diákok a DÖK-patronáló tanár vezetésével megbeszélik az aktualitásokat és döntéseket hoznak. Ilyenkor sor kerül több rendezvény megbeszélésére, valamint arra is, hogy milyen költségeket fordítsanak egyes rendezvények megtartására.
Hagyományos DÖK programjaink a következők: Gólyaséta, Gólyaavató, Közgyűlés, Halloween, Mikulás-nap, Bálint – nap, Madarak és fák napja, DÖK – nap, Évzáró.
Számos program kínálkozik még a kollégisták számára: A DÖK programokon kívül is más lehetőség is nyílik a szórakozni vágyó diákoknak. Lehetőségük nyílik mozi- és színházlátogatásra, kiállítások megtekintésére. A hagyományőrző programjainkkal is színesítjük a kollégiumi életet: Karácsonyi kreatív délután, Egészségnap, Környezetvédelmi vetélkedő, Könyvtárhasználati vetélkedő, Búcsúztató.
Kollégiumunk rendszeresen részt vesz megyei vetélkedőkön is: Asztalitenisz bajnokság, Fiúk, Lányok labdarúgó-bajnokság, Életmód vetélkedő. Többféle szabadidős tevékenység közül is választhatnak a kollégisták: pl.: szépészeti szakkör, olvasókör, színjátszó kör, filmklub, tini klub, dekorációs szakkör, francia nyelv szakkör, ping – pong szakkör, foci szakkör. A kollégiumban a diákoknak sportolási lehetőségük is van.
Programjaink:
2021-2022-es tanév
KÖRNYEZETVÉDELMI VETÉLKEDŐ
2020-2021-es tanév
2020. november 20.-tól átállás a digitális oktatásra.
A digitális oktatás, kapcsolattartás a gyerekekkel és szülőkkel új kihívások és feladatok elé állította a nevelőtanárokat. Más típusú feladatot jelent az egyéni törődés, korrepetálás a kollégistákkal.
Mivel a személyes kapcsolattartás a járványhelyzet miatt nem volt lehetséges, ezt a feladatot is digitálisan kellett megoldani.
Halloween
A Halloween délután 3 évente kerül megrendezésre, ahol minden diák jól érezheti magát. A diákönkormányzat tagjai sok érdekes és humoros, néha kissé ijesztő feladattal készülnek társaik szórakoztatására. Tökfaragó és jelmezverseny legjobbjait külön jutalmazza a zsűri.
2020. 11. 04.
Könyvtárlátogatás
- tagjaival 2020. október 24-én délután ismét ellátogattunk a József Attila Könyvtárba. A szakkör résztvevői közül többen már az előző látogatás során beiratkoztak. Ez alkalommal első körben az online katalógus segítségével előre kiválasztott köteteket keresték meg a szépirodalmi állományrész polcain, majd további olvasmányok után is böngészhettek. A legtöbben a Tinisarok polcairól választottak olvasnivalót a közelgő őszi szünetre.
Gombár Adrienn könyvtáros tanár
Közgyűlés
Idén is, mint minden évben, sor került az első közgyűlésre, ahol a kollégium Diákönkormányzata bemutatkozott, és ismertette a tanév tervezett programját. A közgyűlésen még az előző tanév tanulmányi eredményeit is jutalmaztuk.
2020. október 07.
Gólyaavató
Minden évben megszervezésre kerül az új kollégisták felavatása. Ügyességi, és mókás feladatok végrehajtásával, majd a Gólyaeskü elmondásával válhatnak a kollégium teljes jogú tagjává a diákok.
2020. szeptember 23.
Gólyaséta
Szeptember első hetében az új kollégistáink a DÖK szervezésében elmentek városismertető sétára, ahol a város fontos helyeit, látnivalóit mutatták meg idősebb diákjaink a kisebbeknek.
2020. szeptember 08.
2019-2020-as tanév
2020. március 13.-tól Home office.
Könyvtárhasználati vetélkedő
Az immár 15 éves múltra visszatekintő helyi könyv- és könyvtárhasználati vetélkedőre 2019. április 10-én került sor. A rendezvényen valamennyi kollégiumi csoport képviseltette magát. (12 fő). A könyvekkel, könyvtári ismeretekkel és szókinccsel kapcsolatos feladatlapok megoldása mellett gyakorlati feladatokra is sor került. A résztvevők könyvtári helyismeretüket és - a megtalált könyvekhez kapcsolódó szövegértési feladatok által - információkeresési készségüket is próbára tehették.
Eredmények:
1. hely: Kugler Anna Diána, 10. évf., 4. csoport
2. hely: Végh Dorina, 12. évf., 5. csoport
3. hely: Tóth Dorina, 10. évf., 4. csoport
Gratulálunk!
Valentin nap
Kollégiumunk Valentin-napi dekorációban
Digitális Alkotóműhely
Valentin nap
A mai napon lehetőségünk volt ellátogatni a Digitális Közösségi Alkotóműhelybe. Valentin-nap közeledtével párunknak vagy számunkra kedves embereknek készíthettünk ajándékokat. Kipróbálhattuk a faragási technikákat, a gravírozás rejtelmeit, a géppel varrást, bőrrel is dolgozhattunk és lehetőségünk volt 3D-ben nyomtatni.
A fa-kézműveskedésnél lehetett fúrni, faragni, festeni, ragasztani és dekupázsolni.
A 3D-s nyomtató nagyon érdekes volt mindenki számára. Itt monogramos szív alakú kulcstartót készíthettünk. Bőrből szintén többfelé kulcstartót lehetett fonni vagy mintázni. Textíliából hűtőmágnes szívet varrhattunk.
Köszönjük ezt a napot a Digitális Közösségi Alkotóműhely dolgozóinak!
- 02. 13. Balla Regina és Szanyi Zsófia kollégisták
Karácsonyra hangolódás
2019. december 16-án a kollégiumban is elkezdődött a karácsonyra hangolódás. Az épület dekorálása, illetve a hagyományos karácsonyi csoportfoglalkozások mellett idén bemutatásra került a színjátszó szakkör előadásában a Jézus születése című jelenet. Természetesen nem maradhatott el a mézeskalács sütése és díszítése sem.
Kellemes Ünnepeket Kívánunk Mindenkinek!
Mikulás
Idén is meglátogatta a kollégium lakóit a Mikulás, aki két rénszarvassal érkezett. Virgács helyett szaloncukorral jutalmazta a tanulókat, illetve a kérdéseire helyesen válaszolókat. Köszönjük az édességeket!
Mozi Diákok kezdeményezésére 2019. 11.25-én 24 fő tanulóval elmentünk a Dózsa Mozi soron következő 3 D-s JÉGVARÁZS 2. előadására. Ismét jól szórakoztunk!
Gólyaavató Gólyák felavatva… ez is kipipálva! A KoliDÖK idén is kitett azért, hogy intézményünk új lakosai ne érezzék magukat nagyon kívülállóként. Így történt, hogy pudingot ettek harisnyán keresztül, táncoltak partnerükkel egy radír társaságában, és még régész hajlamukat is kiélhették mézes arccal egy tál lisztben. Kívánunk nekik rengeteg jó dolgot a jövőben, és persze kevés kimenőt;)! Antal Balázs DÖK tag
|
Karácsonyi Mozis este a Kollégiumban
Karácsonyi ráhangolódás alkalmából a kollégium társalgójában ismét közös filmnézésre került sor. Szavazások után a című film került megnézésre.
A mozizást most már hagyományosan a közösen elfogyasztott popcorn és gyümölcstea tette még emlékezetesebbé!
Karácsonyi kreatív és játékos délután a Kollégiumban
- december 14-én délután a karácsonyi dekorációba öltöztetett kollégiumot ünnepi zene mellett mézeskalács illat és játék, nevetés járta át.
Kreatív fiúk és lányok karácsonyi asztalidíszeket és cukormázzal dekorált mézeskalácsot készítettek, a többiek a nevelőtanárokkal együtt játszottak az új társasjátékokkal.
Családias hangulatban gyorsan elrepült a délután!
Közös társasozás, kártyázás, játékos délután a Kollégiumban
Nagy örömmel vették birtokba a kollégista tanulók a Dunaújvárosi Szakképzési Centrumtól kapott játékokat, sporteszközöket. A beltérben használható társasjátékokat, kártyákat, pingpong eszközöket, fittneszlabdákat egyből ki is próbálták. A jobb idő beálltával a kültéri játékokat is felavatják a kollégisták: focilabdákat, tollasütőket…
Házi asztalitenisz verseny
Hagyományokhoz híven idén is sikerült megrendezni a Házi asztalitenisz versenyt a kollégiumban 2022. december 13-án. Végre lányok is éreztek elég bátorságot ahhoz, hogy kipróbálják magukat és felvegyék a ”labdát” a fiúkkal szemben. A jó hangulatú körmérkőzésekben 10 fő lelkes tanuló órákon keresztül hősiesen küzdött.
Az idei verseny eredménye:
- helyezett: Romsics Roland
- helyezett: Rajki Rómeó
-
helyezett: Czékmán Balázs
Könyvtárhasználati vetélkedő a Lorántffy Kollégiumban
A helyi könyv- és könyvtárhasználati vetélkedőre 2023. április 18-án került sor. A résztvevők előbb próbára tehették a könyvtári órákon megszerzett tudásukat egy könyvtári teszt kitöltésével, majd a gyakorlati feladatmegoldás során kiderült, ki igazodik el legügyesebben a könyvtári polcok és jelzetek között. Eközben a hatékony könyvhasználat mellett a szövegértési készségnek is fontos szerep jutott a pontszerzésben.
- helyezett: Miklós Benjamin, 10/1, 1. csoport(Lorántffy)
- helyezett: Rajki Rómeó, 11/D, 2. csoport(Bánki)
- helyezett: Szilvássy Ákos, 10/C, 4. csoport (Bánki)
- helyezett: Jakab Hanna, 9/1, 5. csoport(Lorántffy)
Gratulálunk!